وزیر دارایی فرانسه خواستار موضع محکم اروپا در برابر آمریکا در زمینه خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران شد و گفت که اروپا باید منافع خود را در نظر بگیرد و مانند رعایای آمریکا اقدام نکند.
کد خبر: ۳۸۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸        11 May 2018
فرانسه اعلام کرد که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، تصمیم دارد تا به تهدید به تحریم آمریکا علیه ایران با در نظر گرفتن منافع شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند، اعتراض کند.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه امروز جمعه اعلام کرد که دولت این کشور به دنبال دریافت مدت زمان طولانی‌تر از آمریکا برای شرکت‌هایی مانند رنو و توتال است. وی در عین حال تاکید کرد که حاکمیت اتحادیه اروپا در درازمدت باید ارتقا یابد.

وزیر دارایی فرانسه گفت: «کشور‌های اروپایی باید موضع محکم تری علیه دولت آمریکا با توجه به اقدام این کشور در زمینه توافق هسته‌ای اتخاذ کنند و به بندگان آمریکا تبدیل نشوند.»

وی افزود: «آیا ما می‌خواهیم در حالی که سر مان را به زیر انداخته‌ایم، فرمانبردار آمریکا باشیم یا می‌خواهیم بگوییم که منفعت اقتصادی داریم و همچنان به تجارت با ایران ادامه خواهیم داد.»

لومر گفت: «اکنون زمان آن فرا رسیده که شرکت‌های اروپایی چشم‌های خود را باز کنند. اروپا نیازمند ساختار مالی جدیدی است که از آمریکا مستقل باشد.»

وی همچنین خواستار تشکیل یک سازمان اروپایی مشابه وزارت دادگستری آمریکا، برای مقابله با اقداماتی که واشنگتن علیه فعالیت‌های تجاری شرکت‌های خارجی اتخاذ میکند، شد.

این مقام فرانسوی در جریان تماس تلفنی با «استفان منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا از وی خواسته است که برای شماری از شرکت‌های فرانسوی مدت زمان بیشتری در نظر بگیرد و یا اینکه در مورد آن‌ها استثنا قائل شود.

ترامپ سه‌شنبه شب با وجود مخالفت طرف‌های اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج می‌شود. این اقدام واکنش‌های انتقادی فراوانی را به دنبال داشت و به غیر از رژیم صهیونیستی و چند کشور عربی، هیچ کشور دیگری در جامعه جهانی از این اقدام استقبال نکرد.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: