شورای عالی انتخابات ترکیه ۶ نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را معرفی کرد.
کد خبر: ۳۸۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲        10 May 2018
بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت، محرم اینجه رهبر حزب جمهوری خواه خلق، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن، صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق و زندانی حزب دموکراتیک خلق‌ها و مرال آکشنر رهبر حزب نیک می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی (۳ تیرماه ۱۳۹۷) ترکیه به رقابت بپردازند.

تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن و مرال آکشنر رهبر حزب نیک ترکیه بر اساس قانون انتخابات ترکیه با جمع آوری حداقل یکصد هزار امضای شهروندان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

بر این اساس، در مدت ۶ روزه جمع آوری یکصد هزار امضای شهروندان، مرال آکشنر ۲۵۵ هزار و ۵۸۳ امضا، تمل کاراملااوغلو ۱۶۷ هزار و ۹۶۷ امضا و دوغو پرینچک ۱۱۸ هزار و ۵۷۵ امضای شهروندان ترکیه را برای احراز شرایط نامزدی جمع آوری کرده و به تایید شورای عالی انتخابات ترکیه رسانده اند.

صلاح الدین دمیرتاش که به عنوان نامزد حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی شده، از آبان ماه سال ۱۳۹۵ با اتهامات متعدد در زندان به سر می‌برد و عضویت وی در حزب متبوعش و نیز در مجلس ملی ترکیه لغو و سلب شده و چندین پرونده محکومیت قضایی دارد، ولی با توجه به قطعیت نیافتن این پرونده‌ها می‌تواند از طرف حزب خود به عنوان نامزد معرفی شود.

به گزارش ایرنا، در انتخابات پیش رو، اردوغان با ائتلاف 'جمهور' شامل حزب حاکم عدالت و توسعه، حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی و حزب اتحاد بزرگ به رهبری مصطفی دستیچی در رقابت شرکت می‌کند.

سایر نامزد‌های رقیب اردوغان نیز تنها نامزد حزب متبوع خود هستند و ممکن است حمایت احزاب کوچک دیگر را در روز‌های آینده جلب کنند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به رغم وعده‌های قبلی خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، در روز ۲۹ فروردین ماه (۱۸ آوریل ۲۰۱۸) اعلام کرد که انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری در تاریخ ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی (۳ تیرماه ۱۳۹۷) برگزار می‌شود.

بر اساس اصلاحیه تغییرات قانون اساسی ترکیه که در همه پرسی یکسال پیش به تایید مردم این کشور رسید، قرار بود که انتخابات بعدی ریاست جمهوری و مجلس در ۳ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آبان ۱۳۹۸) برگزار شود.

پیش از این رجب طیب اردوغان رییس جمهوری، بینالی یلدریم نخست وزیر، بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه، بار‌ها برگزاری زودهنگام انتخابات در این کشور را رد کرده بودند، ولی با ارائه طرح اخیر مقامات این کشور اعلام کردند که انتخابات مجلس و ریاست جمهوری این کشور ۱۷ ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می‌شود.

برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: