گزارشی تفصیلی از حامیان ضدبرجام ترامپ؛
دونالد ترامپ بالاخره به وعده خود مبنی بر کناره گیری از توافق هسته‌ای ایران عمل کرد. دلایل متعددی برای این اقدام رئیس جمهور آمریکا وجود دارد، اما نباید از نقش سه حامی میلیاردر او غافل شد.
کد خبر: ۳۷۹۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹        09 May 2018
سه «میلیاردر» آمریکایی که راه خروج واشنگتن از برجام را هموار کردند
 

اطلس خبر به نقل از پارسینه:

شب گذشته دونالد ترامپ در برابر دوربین‌های تلویزیونی خروج رسمی ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران و بازگشت شدیدترین تحریم‌ها را اعلام کرد تا بهت و سردرگمی به واژگانی مشترک برای توصیف تمام سیاستمداران و کارشناسان تبدیل شود.

به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد هر کاری که باراک اوباما کرده است را خراب کند. به علاوه، ویژگی‌های شخصیتی او هم می‌تواند اقدام اخیرش را توضیح دهد. اما بد نیست نگاهی هم داشته باشیم به نقش سه حامی میلیارد ترامپ در تصمیم او برای خروج از برجام که پایگاه تحلیلی «لوبلاگ» به آن پرداخته است.

در واقع، بیانیه دیشب ترامپ می‌تواند دقیقا همان چیزی باشد که دو تن از حامیان مالی اصلی کمپین تبلیغاتی ترامپ، شلدون ادلسون و برنارد مارکوس، و همچنین یکی از بزرگ‌ترین حامیان مراسم تحلیف او، پائول سینگر، برای شنیدنش پول‌های خود را خرج ترامپ کردند. مارکوس و ادلسون، کسانی که عضو هیئت رئیسه «ائتلاف یهودیان جمهوری خواه»، یک سازمان لیکودیستی (لیکود=حزب راستگرای اسرائیلی به رهبری بنیامین نتانیاهو)، هستند، پیش از این هم از سرمایه گذاریشان به دستاورد‌هایی رسیده بودند: جهت گیری کامل ایالات متحده پشت اسرائیل، تغییر مکان سفارت آمریکا به قدس، و کنار گذاشتن عنوان «سرزمین‌های اشغالی» برای توصیف کرانه باختری و قدس شرقی.

ادلسون بزرگترین حامی مالی کمپین جمهوری خواهان بود. او و همسرش ۳۵ میلیون دلار خارج از کپین ترامپ برای انتخاب او هزینه کردند، ۲۰ میلیون دلار به «صندوق رهبری کنگره ای» (کمیته‌ای ویژه برای تامین اکثریت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا) کمک کردند، و ۳۵ میلیون دلار به «صندوق رهبره سنا» (مشابه صندوق پیشین، اما برای سنا) در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۶ پرداخت کردند.
 
سه «میلیاردر» آمریکایی که راه خروج واشنگتن از برجام را هموار کردند
شلدون ادلسون و بنیامین نتانیاهو

ترامپ که قبلا شکایت کرده بود ادلسون می‌خواهد مارکو روبیو، یکی از کاندید‌های جمهوریخواهان، را به آلت دستش تبدیل کند، پس از پیروزی در مرحله مقدماتی، به سرعت تغییر دیدگاه داد و مواضع تندروانه ادلسون درباره فرآیند صلح اسرائیل و فلسطین و انتقال سفارت آمریکا به قدس را تکرار کرد تا حمایت او را کسب کند.

پولیتیکو پیش از این گزارش داده بود تهدید ترامپ در سخنرانیش در مجمع عمومی سازمان ملل که گفته بود اگر برجام اصلاح نشود از آن خارج می‌شود، مستقیما از سوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کنونی او، و با حمایت کامل ادلسون در متن سخنرانی او گنجانده شده بود و زبان متن اصلی تهاجمی نبوده است.

این جمله پس از آن که بولتون از لاس وگاس تلفنی با ترامپ صحبت کرد، به سخنرانی او افزوده شد. بولتون به ترامپ تاکید کرده بود جمله‌ای را اضافه کند که تذکر می‌دهد او حق لغو کامل توافق هسته‌ای را برای خود محفوظ می‌داند. جان بولتون در لاس وگاس با شلدون ادلسون دیدار کرده بود.

ادلسون گفته بود در صورتی که ایران برنامه هسته ایش را به طور کامل تعطیل نکند، طرفدار شلیک یک سلاح اتمی به ایران به عنوان تاکتیکی برای مذاکره و تهدید هسته‌ای شهر تهران است.

نیوت گینگریچ، کاندیدای ناکام جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۲ که از حمایت‌های مالی فراوان ادلسون برخوردار بود، می‌گوید «اصل اساسی» او اسرائیل است.

البته ادلسون تنها حامی ترامپ که دیدگاهی رادیکال نسبت به ایران دارد نیست.

برنارد مارکوس، بنیانگذار «هوم دیپوت» و دومین تامین کننده مالی کمپین ترامپ، ۷ میلیون دلار به کمیته‌های هوادار ترامپ، ۵۰۰ هزار دلار به «صندوق رهبری کنگره» و ۲ میلیون دلار هم به «صندوق رهبری سنا» کمک کرد.
 
سه «میلیاردر» آمریکایی که راه خروج واشنگتن از برجام را هموار کردند
برنارد مارکوس

او در سال ۲۰۱۵ در گفتگویی با «فاکس بیزینس»، برجام را به «داد و ستد با شیطان» تشبیه کرد و گفت: «من فکر می‌کنم ایران شیطان است».

ادلسون و مارکوس همچنین در نزدیکی به «بنیاد دفاع از دموکراسی» که یک اندیشکده تندرو است با هم قرابت دارند (رائول مارک گرشت از اعضای این بنیاد تنها هفته گذشته دست کم سه یادداشت ضدبرجام در نشریه «آتلانتیک» نوشت). ادلسون تا پایان سال ۲۰۱۱ دست کم ۱.۵ میلیون دلار به این گروه کمک کرده بود و مارکوس هم با ثبت ۱۰.۷ میلیون دلار، بزرگ‌ترین حامی مالی آن‌ها بود. سال ۲۰۱۱ شاهد رشد سریع تنش‌ها و شایعات درباره احتمال جنگ اسرائیل علیه ایران بود.

بنیاد دفاع از دموکراسی می‌گوید ادلسون دیگر به این گروه کمک نمی‌کند، اما مارکوس همچنان سخاوتمندانه در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۳.۲۵ میلیون دلاری را به آن‌ها اهدا کرد.

پائول سینگر، میلیاردر مالک «هِج فاند» با اهدای ۳.۶ میلیون دلار به این بنیاد در سال ۲۰۱۱، به عنوان دومین مالی حامی آن پس از مارکوس معرفی شد.
 

کارمندان شرکت «الیوت منیجمنت» که متعلق به سینگر است، دومین منبع مالی حامی سناتور تام کاتون، صریح‌ترین مخالف ایران، در انتخابات ۲۰۱۴ بودند و سینگر ۱.۹ میلیون دلار به «صندوق رهبری کنگره» و ۶ میلیون دلار به «صندوق رهبری سنا» اهدا کد. او یکی از افرادی بود که ابتدا در مخالفت با کاندیداتوری ترامپ چانه زنی می‌کرد و هزینه مالی تحقیقات اولیه «فوژین جی‌پی‌اس» را پرداخت که گزارشی مفصل از روابط میان فعالیت‌های تجاری و کمچین ترامپ با روس‌ها را منتشر کرد. اما او پیش از تحلیف ترامپ تغییر نظر داد و ۱ میلیون دلار به برگزار کنندگان این مراسم کمک کرد.
 
سه «میلیاردر» آمریکایی که راه خروج واشنگتن از برجام را هموار کردند
پائول سینگر

این سه نفر، در مجموع بیش از ۴۰ میلیون دلار در هواداری ترامپ هزینه کردند. در سال ۲۰۱۶، آن‌ها منبع ۴۴ درصد کمک‌های انفرادی به «صندوق رهبری کنگره» و ۴۷ درصد کمک‌ها به «صندوق رهبری سنا» بودند که بزرگترین کمپین مالی برای جمهوری خواهانپ مجلس نمایندگان و سنا بود.

ترامپ و حزب جمهوری خواه به شدت مدیون این میلیارد‌های ضدبرجامی بودند که از کشیده شدن ایالات متحده به جنگی دیگر در خاورمیانه هراسی ندارند.

تصمیم ترامپ برای خروج از برجام ممکن است در میان برخی به یک اقدام نابخردانه از سوی رئیس جمهور برای دنبال کردن وعده‌های تبلیغاتیش تفسیر شود.

اما توضیح دیگر این است که ترامپ و حزب جمهوری خواه به شکلی موثر اسیر یک گروه کوچک میلیارد‌ها منسجم شده اند که در دور کردن آمریکا از هرگونه تنش زدایی با ایران مصمم‌اند.

هر دوی این توضیحات ممکن است درست باشند؛ و همانطور که اشلی پارکر از واشنگتن پست گزارش داد، ادلسون روز چهارشنبه با ترامپ دیدار خواهد کرد. این دیدار به عنوان «یک برنامه دوستانه که از قبل هماهنگ شده و ربطی به خبر‌های مربوط به ایران» ندارد توصیف شده است.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: