بلومبرگ در تحلیلی به تاثیر نشست اخیر شورای امنیت درباره افزایش حمایت‌ها از برجام پرداخته و نوشت که توافق هسته‌ای ایران سنگ بنای ثبات در کل خاورمیانه به شمار می‌رود.
کد خبر: ۳۲۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱        07 January 2018
بلومبرگ در گزارشی به نتایج برگزاری نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران و تاثیر آن درباره برجام پرداخته و می‌نویسد: «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد جمعه گذشته خواستار نشست فوق‌العاده شورای امنیت این سازمان برای بررسی ناآرامی‌های اخیر ایران شد اما این جلسه آن طور که برنامه‌ریزی شده بود، پیش نرفت.

در حالی که بسیاری از نمایندگان حاضر در این جلسه نسبت به اعتراض‌های اخیر در ایران موضع‌گیری کردند، اما از این فرصت برای دفاع از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ نیز دفاع کردند.

«متیو ریکرافت» سفیر بریتانیا در شورای امنیت در این جلسه ضمن انتقاد از توسعه برنامه موشک بالستیک ایران و نقش این کشور در حمایت از نیروهای انصارالله یمن، افزود:  «بریتانیا به طور کامل به برجام متعهد خواهد بود. ما همه اعضای گروه ۱+۵ و ایران را به اجرای تعهدات خود بر اساس برجام تشویق می‌کنیم. یک ایران باثبات به نفع همه است».

نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در این باره گفت: «پایان توافق هسته‌ای، یک عقب‌نشینی بزرگ برای کل جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود و توافق هسته‌ای ایران سنگ بنای ثبات در کل خاورمیانه به شمار می‌رود».

نگرانی‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران از آنجایی نشات می‌گیرد که ترامپ طی چند روز آینده با یک سری تصمیم‌گیری‌های کلیدی درباره ایران مواجه است؛ تصمیم‌گیری‌هایی از جمله لغو بخشی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که محدودیت‌ها علیه بانکداری، نفت و صنعت کشتیرانی ایران را از میان برداشته است. وی همچنین باید درباره اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران نیز تصمیم‌گیری کند؛ اقدامی که نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل نشان داد می‌تواند به انزوای آمریکا منجر شود.
برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: