از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون حجم نقدینگی در کشور هر ساله بیش از ۱۵ درصد رشد را شاهد بوده است. اگرچه این رشد در خوشبینانه ترین حالت و در تنها در سال ۱۳۸۷ به نسبت سال پیش از آن صورت گرفته است. اما درعین حال در سالهای دیگر شاهد افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی نقدینگی بوده ایم.
کد خبر: ۱۸۴۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۸        11 January 2017
از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون حجم نقدینگی در کشور هر ساله بیش از ۱۵ درصد رشد را شاهد بوده است. اگرچه این رشد در خوشبینانه ترین حالت و در تنها در سال ۱۳۸۷ به نسبت سال پیش از آن صورت گرفته است. اما درعین حال در سالهای دیگر شاهد افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی نقدینگی بوده ایم.

به گزارش اطلس خبر، از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون حجم نقدینگی در کشور هر ساله بیش از ۱۵ درصد رشد را شاهد بوده است. اگرچه این رشد در خوشبینانه ترین حالت و در تنها در سال ۱۳۸۷ به نسبت سال پیش از آن صورت گرفته است. اما درعین حال در سالهای دیگر شاهد افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی نقدینگی  بوده ایم. امسال نیز از این قائده مستثنی نیست. 

براساس  تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از ترازنامه شبکه بانکی منتشر کرده، میزان نقدینگی از حدود ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان در پایان سال قبل به ۱۱۶۲ هزار میلیارد در انتهای ۹ ماهه امسال رسیده است.

حجم نقدینگی در حالی روند فزاینده را طی می‌کند که نسبت به آبان‌ماه سال گذشته تا ۲۸ درصد رشد دارد و در قیاس با رقم ۹۰۷ هزار میلیاردی این دوره تا بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

این در حالی است که نقدینگی در مهرماه حدود ۱۱۳۷ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود که تا ۱۱.۹ درصد نسبت به شهریورماه رشد داشت. در عین حال که روند رشد نقدینگی در مهرماه سال ۱۳۹۵ در مقایسه با همین ماه در سال گذشته تا ۲۸.۳ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس می‌توان این گونه برآورد کرد که نسبت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل با رشد بیشتری در مقایسه با میزان افزایش مهرماه نسبت به شهریورماه امسال همراه است، اما در مقابل از سرعت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل که ۲۸ درصد بوده تا حدودی کاهش یافته است، اگر آن را با میزان رشد مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل که حدود ۲۸.۳ درصد بود مقایسه کنیم.

اما جزئیات تشکیل دهنده نقدینگی نشان‌دهنده آن است که حدود ۱۰۱۰ هزار میلیارد تومان از مجموع کل ۱۱۶۲ هزار میلیاردی نقدینگی متعلق به شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهند، تعلق دارد. این حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۹ درصد افزایش یافته است.

نقدینگی چقدر رشد کرد؟+جدول

در این بین برخی از کارشناسان اشتباه محاسباتي نقدينگي در دولت قبل را از عوامل اصلی این رشد در آمار نقدینگی طی سه سال اخیر دانسته اند. در حالی که وزیراقتصاد معتقد است بخش عمده‌ای از حجم نقدینگی در سال‌های گذشته به دلیل سود سپرده‌های بانکی و نرخ تسهیلات بوده است که به دلیل افزایش تورم رخ داده است.

با این حال در سال اول دولت روحانی یکی از دلایل اصلی این رشد در ورود تعداد موسسه مالی و اعتباری غیر مجاز به جمع موسسات مجاز اعلام شده بود.

نقدینگی چقدر رشد کرد؟+جدول

این درحالی است که تعدادی از همین موسسات غیر مجاز در آخرین روزهای دولت احمدی نژاد مجاز اعلام شدند.

 از سویی دیگر آمارها نشان می‌دهد حجم نقدینگی طی ۸ سال فعالیت دولت احمدی نژاد حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و از ۷۸ هزار میلیارد تومان در شهریور ۸۴ به ۴۷۹ هزار میلیارد تومان در پایان این دولت رسید.

برچسب ها: نقدینگی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: