گزارش افشاگرانه خبرنگار نفوذی الجزیره ؛
اسرائیل برای کسب حمایت در میان جوانان و شکل دادن به سیاست های بریتانیا، با فراهم کردن کمک های مالی و استراتژیک در میان دانشجویان، فعالان و گروه های پارلمانی این کشور نفوذ کرده است.
کد خبر: ۱۸۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲        11 January 2017
اسرائیل برای کسب حمایت در میان جوانان و شکل دادن به سیاست های بریتانیا، با فراهم کردن کمک های مالی و استراتژیک در میان دانشجویان، فعالان و گروه های پارلمانی این کشور نفوذ کرده است.

به گزارش اطلس خبر، شبکه خبری «الجزیره» فاش کرد که رژیم اسرائیل برای کسب حمایت در میان جوانان و شکل دادن به سیاست های بریتانیا، با فراهم کردن کمک های مالی و استراتژیک در میان دانشجویان، فعالان و گروه های پارلمانی این کشور نفوذ کرده است.

این شبکه برای کسب اطلاعات لازم، به مدت شش ماه یک خبرنگار مخفی در میان گروه های هوادار اسرائیل که برای مقابله با جنبش مخالف اشغال غیرقانونی سرزمین های فلسطینی تلاش می کنند، داشته است.

این خبرنگار توانسته است رابطه میان «شاعی ماسوت»، کسی که گفته می شود یک مامور سیاسی ارشد در سفارت اسرائیل در لندن است، و شبکه از سیاستمنداران، فعالان و تحلیل گران هوادار اسرائیل را برملا کند.

این لابی شدید در حالی شکل گرفته است که جنبش «بایکوت، بی بهره سازی، و تحریم» اسرائیل (بی‌دی‌اس = BDS) و حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین در حمایت شفاهی از مافع فلسطینی ها تقویت شده اند. جنبش بی‌دی‌اس از پشتیبانی گسترده دانشگاه های بریتانیا برخوردار است و اتحادیه ملی دانشجویان در ماه ژوئن 2015 به بایکوت اسرائیل رای داد.

این اتحادیه، سال گذشته برای نخستین بار «مالیا بوتیا»، دختر سیاهپوست مسلمان را به عنوان رییس خود انتخاب کرد.

اکنون بررسی های «واحد تحقیقات» الجزیره نشان می دهد «اتحادیه دانشجویان یهودی» که هوادار سرسخت اسرائیل است، نه تنها از سفارت این رژیم پول دریافت می کرده، بلکه تلاش داشته تا در انتخابات رییس اتحادیه ملی دانشجویان هم نفوذ کند و حتی قصد کنار زدن بوتیا را داشته است.

اتحادیه ملی دانشجویان بریتانیا بیش از 4 میلیون دانشجو را نمایندگی می کند سیاستمداران نامداری همچون جک استرا، وزیر خارجه سابق، و چارلز کلارک، وزیر کشور سابق بریتانیا، زمانی رهبری این اتحادیه را بر عهده داشتند.

آدام شاپیرا، فرد دیگری است که در انتخابات ریاست اتحادیه دانشجویان یهودی شکست خورد و پس از آن تصمیم گرفت اندیشکده «مرکز پینسکر» را با هدف «آموزش هوشمندانه درباره صهیونیسم و منازعه اعراب و اسرائیل» راه اندازی کند.

او در گفتگو با خبرنگار نفوذی الجزیره تایید کرده بود که «آیپک»، لابی قدرتمند اسرائیل در ایالات متحده، از طریق مرکز پینسکر به دانشگاه های بریتانیایی پول انتقال می داده است.

علاوه بر این، لابی اسرائیلی در تلاش بوده است تا شاخه جوانان «دوستان اسرائیل حزب کارگر» و «دوستان اسرائیل حزب محافظه کار» را ایجاد کند. این دو گروه در دهه های 1950 و 1970 تاسیس شده بودند،اما شاعی ماسوت به نفوذی الجزیره گفته بود «کسی نیست که جوانه های حزب را آموزش دهد... به ویژه در حزب کارگر. محافظه کاران به این [آموزش ها] نیازی ندارند».

روبین، از مسئولان پارلمان بریتانیا، از افراد دیگری بوده است که به خبرنگار مخفی الجزیره پیشنهاد می شود تا برای تاسیس یک گروه جدید با هم رایزنی کنند. روبین به خبرنگار الجزیره گفته بود که یک نماینده پارلمان از حزب کارگر و جان رایان، از اعضای «دوستان اسرائیل حزب کارگر» بیشتر روزها با شاعی ماسوت گفتگو می کنند.

روبین درباره شاخه جوانان دوستان اسرائیل حزب کارگر گفته بود: من فکر می کنم ما باید خیلی مراقب باشیم که به عنوان «جوانان سفارت اسرائیل» دیده نشویم... ما ارتباط خیلی نزدیکی با هم داریم، اما تلاش می کنیم تا در منظر عمومی، دوستان اسرائیل حزب کارگر هویتی جداگانه از سفارت داشته باشد. دوستان اسرائیل حزب کارگر به ما اجازه می دهد تا به مردمی که نمی خواهند با سفارت در تماس باشند، دسترسی داشته باشیم. در نهایت، هدف ما همین است که افراد بیشتری را برای هواداری از اسرائیل و درک منازعه جذب کنیم.

اطلاعات تازه در مورد نفوذ اسرائیل در میان افراد و نهادهای تاثیرگذار بریتانیا در حالی مطرح می شود که ابتدای هفته جاری هم الجزیره ویدیویی را که مخفیانه از شاعی ماسوت گرفته بود، منتشر کرد. ماسوت در این ویدیو بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا را «احمق» خطاب می کند و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر را هم مورد تمسخر قرار می دهد.

در حالی که در کارت بازرگانی ماسوت از او به عنوان دیپلمات سفارت اسرائیل یاد شده است، سفارت این رژیم در لندن اعلام کرد که او یک کارمند جزء است و از سفارت اسرائیل اخراج می شود.
برچسب ها: اسرائیل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: