به‌رغم همکاری مستمر و کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا در بیانیه‌ای خواستار همکاری ایران با این نهاد بین‌المللی شدند.
کد خبر: ۱۲۵۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷        20 September 2023

بیانیه ضدایرانی مشترک آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس

 ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: دبیرکل و وزیران امورخارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار و بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.

در پی اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه از ایران خواست تا در رابطه با تصمیم خود مبنی بر عدم دسترسی برخی بازرسان ارشد آژانس به سایت‌های ایران تجدید نظر کند، آنها در بیانیه مشترک خود خواستار همکاری کامل تهران با آژانس اتمی شدند.

پس از این اظهارات گروسی، تروئیکای اروپا (فرانسه، انگلیس، آلمان) و آمریکا نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای خواستار همکاری کامل ایران با آژانس انرژی اتمی شدند.

جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در پی تصمیم فرانسه، انگلیس و آلمان مبنی بر لغو نکردن تحریم‌های موشک‌های بالستیک ایران که براساس برجام باید در اواسط اکتبر صورت می‌گرفت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که انتصاب چند نفر از بازرسان آژانس را که برای راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان‌های NPT تعیین شده بودند، لغو می‌کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به درخواست رافائل گروسی از ایران برای تجدید نظر درخصوص لغو انتصاب چند بازرس آژانس گفت: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کنند.

کنعانی تاکید کرد: البته جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت بی‌طرفی آژانس، به همکاری‌های مثبت خود در چارچوب توافقات انجام شده، ادامه خواهد داد.


برچسب ها: اطلس خبر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: